A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Only variable references should be returned by reference

Filename: core/Common.php

Line Number: 257

 Leonardo Da Vinci - RadyoFM.com

Haberler

Leonardo Da Vinci

Leonardo Da Vinci

(1452-1519). Floransalı sanatçı, araştırmacı ve bilgin. Genç yaş­lardan başlayarak sanatın ve tekniğin hemen tüm dallarında çalıştı, araştırmalar yaptı, önemli keşif­lerde bulundu. Hatta bugünkü çağcıl Araçlardan bazılarının (tank, uçak vb.) kökeni, Leonardo'nun çizdiği, ama çoğu sonradan kaybolmuş taslaklara değin uzanır. Leonardo'nun tıp alanında da önemli buluşları bulunmaktadır. Özellikle teşrih (anatomi) çalışmalarının yanı sıra fizyoloji ile de uğ­raşmış, kan dolaşımının kuralları­nı saptamış, göz retinasının işlevini, böylece optik ilkelerini ortaya çıkarmış ve Gaile'ye önemli bilgiler bırakmıştır.

1482'de Milano'ya gitti ve kont Lodovico Sforza'nın hizmetine girdi. Burada, bir yandan heykel ve resim çalışmaları yaparken, bir yandan da perspektif, gökbilim ve mekanikle ilgileniyordu. Bir katedral için meydana getirdiği Kayalıktaki Meryem Ana tablosunda (şimdi Louvres'da) dağınık ışık kullanarak konuya değişik ve derinlikli bir görünüm kazandırmayı ba­şardı. Böylece ışık-gölge oyunlarının egemenliğini ve renklerin bilinçle kullanılmasıyla figürlerin biçimlendirilebileceğini kanıtladı.

Leonardo'nun taslak ve deneylerini içeren belgelerden büyük bir bölümü, araştırma ve incelemelerini içeren notların çoğunluğu, de­senleri zaman içinde yitip gitmişse de günümüze değin korunabilen şiir ve yazıları onun güçlü edebiyatçı yanını da bize aktarır.Giriş Yap
Parolamı Unuttum
Kayıt Ol
Parolamı Unuttum