Yorumlar

Radyo Flaş; Radyoculuk ülkemizde medya alanları arasında büyük önem teşkil eden bir kanaldır. Karasal yayın, internet, uydu gibi birçok daldan dinleme imkânı sunmasının yanı sıra gerek yerel radyolarla sınırlı bir kesime gerek ulusal radyolar ile yurt çapına yayın yaparak çok sayıda insana kolay yoldan ulaşmayı sağlamaktadır. Bu yüzdendir ki radyoculukta kullanılan yayın teknolojisi çağımıza göre oldukça basit ve geri kalmış gibi gözükse de tüm dünyada hız kesmeden gelişimini ve yayılmasını sürdürmektedir.

Radyo Flaş gibi yerel radyolar genelde belirli bir bölgedeki kişilerin istek ve arzularına yönelik yayınları ile dikkat çekmektedirler. Bu sayede yayın maliyeti ulusal kanallara göre düşerek yayıncısına kolaylık sağlamaktadır. Özellikle sapa bölgelerde bulunan yerleşim noktalarında çoğu zaman dış dünya ile erişim yalnızca Radyo Flaş'a benzer kanallar sayesinde sağlanabilmektedir. Yoğun kış şartlarına maruz kalan birçok köy ve kasabada iletişim yolları sınırlı olduğundan kişiler yerel ve ulusal tüm haber ve gelişmeleri Radyo Flaş benzeri kanallar sayesinde öğrenebilmektedirler. Ayrıca yalnızca bölgedeki insanları ilgilendirdiği için çoğu ulusal televizyon kanalının yer veremediği birçok gelişmeden kişiler yine Radyo Flaş gibi yerel radyolar sayesinde haberdar olmaktadırlar. Bu yüzden radyo kanalları yalnızca değişik müzikleri yayınlayan frekanslar olmaktan öte birçok sosyal ve kültürel alanda halka hizmet vermektedirler.

Radyo Flaş gibi kanalların en fazla dinlendikleri bölgeler iş yerleri ve ofisler olabildiği gibi, radyodan başka herhangi bir iletişim aracının ulaşamadığı tarla, bağ, bahçe gibi alanlar da olabilir. Bu yüzden kanallar yayın akışlarını tüm dinleyicilerin sevip dinleyebileceği içeriklerden oluşturmak durumundadırlar.

Radyo dinleyiciliği detaylı olarak bakıldığında bağlılık ile gerçekleştirilen bir olaydır. Kişi kaliteli ve kendi zevkine uygun Radyo Flaş gibi bir frekansı bulduğu takdirde sürekli olarak o kanalı dinlemeye başlayacaktır. Bu hem yayıncı şirkete popülerlik kazandıracağı gibi aynı zamanda yayınlayacağı reklamları daha fazla kişiye ulaştırmasına olanak sağlayacak, böylece reklam gelirleri artarak büyümesini devam ettirebilecektir. Tabi ki kanalın ayrıca reklamlarını seçerken de oldukça özenli davranması gerekebilir. Kişi yayınlanan tüm programları sevdiği halde kendi maneviyatına uygun olmayan veya gerçek dışı bilgiler içerdiğini düşündüğü bir reklam duyduğu takdirde kanala olan bütün sevgi ve özgüveni ortadan kalkacaktır. Bu yüzden yayın yapan tüm kanalların Radyo Flaş gibi hem içerik hem de reklamlarına maksimum özeni göstermeleri zaruridir.

Gelişen teknoloji ile insanlar artık tüm dünya üzerindeki sınırsız sayıda radyoya gerek internet gerekse uydu yollarıyla ulaşabilmektedir. Bu insanlara hem farklı kültürlerdeki müzik türlerine bir yolculuk şansı tanırken aynı zamanda Radyo Flaş benzeri yerel kanalları da artık bölgesel olmaktan çıkartıp birer dünya kanalı haline getirmiştir. Bu yüzden kanallar içeriklerini dilinden yayın yaptıkları toplumun her kesimine hitap eden ve tümü için uygun olacak şekilde hazırlamalıdır.

Bu radyo açıldı mı?
EVET Hayır

Giriş Yap
Parolamı Unuttum
Kayıt Ol
Parolamı Unuttum

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Only variable references should be returned by reference

Filename: core/Common.php

Line Number: 257