Yorumlar

TRT FM radyo olarak ülkemizde yayına başlayan ilk radyo istasyonudur. Aynı zamanda kamusal yayın yapan tek radyo istasyonu olan TRT FM elli yılı aşan süredir yayın hayatına devam etmektedir. Türkiye radyo ve televizyon kurumunun güncel ve popüler müzik yayınlarını halka ulaştırdığı TRT FM İstanbul, Ankara, İzmir stüdyolarından canlı yayınlar gerçekleştirmektedir.

Uzun yıllara dayanan geçmişi ile televizyonların olmadığı dönemlerde halkın haber alma ve eğlence olarak tek başvurduğu kurumu olan TRT FM yakın tarihimizdeki birçok olayın nakledilmesinde başrolü üstlenmiştir. Yakın tarihimize damga vuran tüm olayların ilk haberi bu kurum sayesinde halka ulaştırılmıştır. Darbeler, idamlar, toplumsal olaylar halka TRT FM aracılığı ile duyurulmuştur. Haber alma konusundan ziyade, radyo yayınlarındaki tiyatro oyunları neredeyse halkın tek eğlencesi konumunda idi.

Tiyatronun dışında dönemine damga vuran yıldız isimlerin canlı olarak gerçekleştirdikleri radyo yayınları ile dinleyiciler eşsiz dakikalar yaşıyordu. Şüphesiz bu yıldızlar arasında en unutulmaz isim sanat güneşimiz Zeki Müren olacaktır. Musiki bilgisi, tavrı ve kusursuz kullandığı Türkçesi ile radyo yayınlarının unutulmazları arasına girmiştir. Yine Türkiye radyo ve televizyon kurumunun bünyesinde bulunan çok kıymetli sanatçıların ve TRT radyolarının sanatçılarının katılımları ile gerçekleştirilen yayınlar bu gün halen daha özlemle anılmaktadır. Bu gün yaşadığımız dönem de yine en çok dinlenen radyo istasyonlarının başında TRT FM gelmektedir. Yurdun her köşesine yayınlarını ulaştırabilen tek kurum TRT FM’dir. Günümüz şartlarına uygun olarak yayın ilkesini belirleyen kurum, popüler ve güncel eserlere ağırlık vererek toplumun her kesiminden dinleyici grubuna hitap etmektedir. TRT FM denilince tabi ki akıllara gelen en önemli yayınlar maç yayınları olacaktır. Yine televizyonsuz yıllardan anlatmaya başlamak gerekir. Görüntülü yayınların ve televizyonun henüz herkese ulaşamadığı yıllarda, futbol tutkunlarına hizmet veren TRT FM ,efsane spikerleri ile tüm maçları canlı anlatarak futbol severlere ulaştırmıştır. Kendine özgü anlatım tarzları ile radyodan maç dinlemek hem mecburi hem de çok keyifli olmaktaydı. Sadece maç yayınları değil dönemin efsanelerinden Muhammet Alinin maçları da atletizm ya da olimpiyat organizasyonlarıda TRT FM aracılığı ile milyonlara ulaşmaktaydı. Bu sebeplerden ötürü TRT radyolarının çok büyük yeri ve önemi vardır.

Anılarda her daim yaşayan ve yüzlerde tatlı bir tebessüm bırakan anlar paylaşılmıştır çünkü. Aynı zamanda bu gün halen acı veren birçok olay ilk bu istasyondan duyulmuştur. Bu gün halen daha gündemi ve haberleri TRT FM aracılığı ile takip eden, alışkanlıklarını zamana karşı kaybetmeden sürdüren insanlar vardır. Bu günde futbol maçlarını TRT FM farkı ile radyodan dinleyenlerin sayısı hiç de az değildir. Üst düzey spikerleri ve eşsiz üslupları ile maçları dinlemek o heyecanı bire bir yaşamak müdavimleri için vazgeçilmez bir tutkudur. Radyo sanatçılarının belli aralıklar ile hazırladıkları programlar maziyi hatırlamak isteyenler için ya da o yılları bilmeyen gençler için bu yayınları dinlemek farklı sayılabilecek deneyimlerdir. Yıllardır süre gelen kaliteli ve ilkeli yayın politikası ile yayın hayatına devam eden TRT FM halk nazarında çok farklı bir konumda ki ve değerde ki yerini muhafaza etmektedir.

Teknolojinin ilerlemesi ile radyo dinleme kültürü de değişmektedir. Eski bildiğimiz radyoların yerini alan mobil cihaz ve radyo uygulamaları ile her ortam ve şartta istenen radyo kanalı dinlenebilmektedir. Özellikle internet sayesinde istene istasyon ve frekans kusursuz ve kaliteli olarak dinlenebilmektedir. İnternetten hizmet veren radyolar, tüm internet kullanıcılarına ses ve yayın kalitesinde en üst seviyeyi sunmakta ve dinleyenlere keyifli anlar yaşatmaktadır.

Bu radyo açıldı mı?
EVET Hayır

Giriş Yap
Parolamı Unuttum
Kayıt Ol
Parolamı Unuttum

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Only variable references should be returned by reference

Filename: core/Common.php

Line Number: 257