Van FM

Yorumlar

Radyo Van! Türkiye'nin Doğu ana dolu bölgesinde bulunan Van ismini merkez şehrinden almaktadır. Anadolu'nun en büyük kapalı havzası olarak da nitelendirilen Van Gölü kıyısının toprakları oldukça verimli ve akarsuları oldukça çoktur. İklim koşulları da oldukça elverişli olan bu yerleşim merkezi herkesin beğenisini kazanacak türdedir. Van'ın tarihine baktığımızda şehir Urartuların kullandığı bir şehirdir. Urartulular Van'ı başkent yaparak uzun süre kullanmışlardır. Vana o zaman verilen isim Tuşpa'dır. Van milattan önceki devirlerde dahi bir yerleşim yeri olma özelliğini korumuştur. Van kalesi önemli bir mimari zenginlik barındırmaktadır. Bu kalenin 6 km kadar güneyinde olan Tilki tepe ve Van Gölü'nün kuzeyinde ki Ernis Mezarlarında kazılar yapılmıştır. Ve buralarda Kalkolitik, Bronz, aynı zamanda demir devrine ait kültür kalıntıları bulunmuştur. Şehir ilk olarak Asurlularca kullanılmıştır. Ve şehir bir kadın yönetici olan Kraliçe Semiramis tarafından kurulmuştur. Bölgeye ise ilk olarak Hurriler yerleşmiştir. Urartular zamanın da şehir bir imparatorluk merkezi olmuş ve büyümüştür. Urartular ardından şehre Persleri Büyük İskender; Selevkoslar, Ermeniler; Partlar, Romalılar, Sasaniler ve Bizanslılar hâkim olmuştur.

Bütün bu olanlara rağmen Van kalesi büyük bir görkemle 400 yıla yakın bir süredir ayakta kalmayı başarmıştır. Van kalesinde Urartulardan kalma yazılar mezarlar bulunmaktadır. Büyük bir medeniyet zenginliği görülen Van son derece önemli bir yerleşim yeri olmuştur her zaman. Tarihi ve yapısı sürekli önemli bir şehir olmasını sağlamış ve ilk çağlardan beri birçok insanı ağırlamış birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bu kadar geniş bir medeniyetin tabi ki kültürü de çeşitli olacaktır. Birçok medeniyet bu toprakta yaşamış birçok miras bırakmıştır. Müzik bu miraslardan en önemlisidir belki de. Çünkü müzik sadece ritim değildir. Aynı zamanda bir olayı anlatmanın en iyi yoludur. Nesilden nesile geçmesi için tasarlanan kâğıtlar taslar hepsi yok olabilir. Ama ağza takılan bir melodi olursa nesiller boyu devam edecektir. İnsanlar bunu yakalamıştır. Ve sürekli peşinden gitmişlerdir. Müziğin zevkini bilen bu kişiler birçok müzik yapıp bize dinletmişlerdir. Ve şu an kültürümüzde ki pek çok önemli müzik türü bu zamanlardan bize gelmektedir. Van'ın bu kültürünü bizimle buluşturan Radyo Van dinlenilebilecek en güzel radyolardan biri.

Radyo Van'ın amacı güzel ve düzeyli yayın yapan bir radyo olmak. Radyo Van sayesinei yöresel fakat pek çok kişiye hitap eden radyoyu dinlemenin ayrıcalığını yaşayacaksınız. Radyo Van ile ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz sitesini de ziyaret edebilirsiniz. Radyo Van oldukça beğeneceğiniz bir yayın akışına sahip. Ayrıca Radyo Van yörenin kültürünü size aktarırken sizin kültürünüzü size hatırlatacaktır. Radyo Van dinleyerek güzel vakit geçirebilir ve gününüzün güzel geçmesini sağlayabilirsiniz. Sadece arabada, radyo olan yerlerde dinlememeniz için Radyo Van artık internet siteleriyle de sizinle buluşuyor.

Bu radyo açıldı mı?
EVET Hayır

Giriş Yap
Parolamı Unuttum
Kayıt Ol
Parolamı Unuttum

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Only variable references should be returned by reference

Filename: core/Common.php

Line Number: 257