Yorumlar

Yunus FM, Ülkemizin kültürel alanda en gelişmiş illerinden biri kuşkusuz Eskişehir'dir. Bu yerel basın düşünüldüğünde de böyledir. Televizyon alanında istenildiği kadar bir gelişme sergilenmese de gazete ve radyo düşünüldüğünde bu gelişim açıkça görülmektedir.

Radyo olarak düşünüldüğüne Yunus FM Eskişehir'in sesini yansıtması anlamında ön plana çıkmaktadır. Yunus FM adını Eskişehir'in hatta Türkiye'nin en büyük halk ozanlarından Yunus Emre'den almıştır. Yunus Emre'nin hoşgörüsü bu radyonun mayasını oluşturmuştur. Çok farklı kültürlere ve görüşlere ev sahibi olan Eskişehir aynı zamanda bir öğrenci kentidir. Yunus FM de Yunus Emre'den aldığı hoşgörü olgusunu yayıncılık anlayışında birebir göstermektedir. 1990'lı yıllarda özel radyo furyasına Eskişehir de dahil olmuştur ve o yıllarda pek çok yerel radyo ortaya çıkmıştır. Bunlardan biri de 1991 yılında yayın hayatına başlayan Yunus FM'dir. Yusuf Tezcan tarafından kurulan Yunus FM, radyoculuk alanında Eskişehir'de diğer radyolar tarafından örnek alınacak çalışmalara imza atmıştır. Yusuf Tezcan aynı zamanda RATEM (Radyo Televizyon Yayıncıları Meslek Birliği) kurucusu ve Yönetim Kurulu Üyesidir.

İlk kurulduğu yıllardan 1999 yılına kadar Türkçe Fantezi tarzında müzik anlayışını benimseyen Yunus FM, 2000'li yıllardan itibaren pop müzik alanında müzik yapmaya başlamıştır. Bu değişimin ana nedeni Eskişehir'in tam bir öğrenci kenti olması ve radyo yönetiminin ana hedef kitlesini üniversite öğrencileri olarak belirlemeleridir.

Bilindiği gibi Eskişehir Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi'ne sahiptir. Bu fakültede radyoculuk dersleri de verilmekte olup, yerel radyolar taze beyinlerle beslenmektedir. Bu anlamda Yunus FM, Anadolu Üniversitesi İletişim Fakültesi ve Osmangazi Üniversitesi Gençlik Kulübü tarafından 2007 yılının en iyi yerel radyosu seçilmiştir. Aynı zamanda RAYAD tarafından yapılan değerlendirmeler sonucunda en iyi 10 yerel radyo arasına girmiştir. Programcıları da Türkiye genelinde ilk 25'ter yer almıştır. Yunus FM, taban itibarıyla Eskişehir'e hizmet etmekle birlikte internet üzerinden tüm dünyaya sesini duyurmaktadır. Bir ödül de radyonun internet sitesi yunusfm.com.tr'ye gelmiştir. Radyo tasarım dalında Es Bilişim tarafından ödüle layık görülmüştür. Görüldüğü gibi radyo her alanda başarılıdır.

Radyo çalışanları tamamen profesyonel şekilde çalışmakta bunun sonuçları da tescillenen başarı olarak geri dönmektedir. Örneğin çalınan her şarkının haftalık istatistiği tutulmaktadır. Programcısız yayınlar ise profesyonel Dj'ler tarafından hazırlanan yayınlarla sağlanmaktadır. Radyo ayrıca, 2004 yılından beri Turkcell Super Lig Maç Yayınlarını üstelenmiştir. Bu anlamda Eskişehir'de rakipsizdir. 2008'den beri de Eskişehirspor maç yayınlarıyla dinleyiciye anlık olarak duyurmaktadır. Maç günleri Eskişehirspor taraftarları radyo frekansını 94.0'a getirmektedir.

Tüm bu sebepler radyonun dinlenirliğini en üst seviyeye çıkarmıştır. Hem evde, işte hem de otomobilde en çok dinlenen radyo olmuştur. Reyting araştırmacısı RİYAK ölçümlerinde de ilk sıralarda yer almaktadır. Radyonun reklam potansiyeli de son derece yüksektir. Bu da radyonun her geçen zaman kendini daha çok geliştirmesine imkân sunmaktadır.

Bu radyo açıldı mı?
EVET Hayır

Giriş Yap
Parolamı Unuttum
Kayıt Ol
Parolamı Unuttum

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Only variable references should be returned by reference

Filename: core/Common.php

Line Number: 257